دسته بندی

گروه:خبری
منبع:
تاریخ:1397/11/15 09:49
تعداد مشاهده:437
لنز موتورایز (Motorized zoom lens) چیست؟

دوربین های مدار بسته انواع مختلفی دارند و هر کدام از آن ها برای منظور و هدف خاصی تولید شده است. یکی از انواع بسیار محبوب و پر کاربرد دوربین های مدار بسته، دوربین های با لنز موتورایز هستند.

با ما همراه باشید تا با هم ویژگی ها و مشخصات لنز موتورایز را بررسی کنیم.


برخی از دوربین هار مداربسته خود دارای لنز متورایزر هستند و برخی قابلیت متصل شدن لنز موتورایز را روی خود دارند تا امکانات آن ها افزایش یابد. لنز هایی نیز وجود دارند که می توان با استفاده از اداپتور آن ها را به دوربین های بدون لنزمتورابزر قبل متصل کرد و این قابلیت را به آن ها نیز اضافه کرد. 


اما قابلیت و امتیاز اصلی این دوربین های مدار بسته با لنز موتورایز نسبت به دوربین های بدون لنزمتورایزر چیست؟

چرا ما امروزه نیاز به وجود این دسته از دوربین ها داریم؟

پاسخ سوال شما را در ادامه مطلب می دهیم.


در دوربین های بدون لنز متورایزر اگر بخواهید زاویه دید و فاصله کانونی را تغییر دهید باید به شکل دستی این کار را انجام دهید و اگر خود قادر به انجام کار نیستید باید از متخصص و مسئول این کار بخواهید که خود برای شما هزینه ای در بر خواهد داشت. اما در دوربین های با لنز موتورایز این مشکل رفع شده و این تغییرات با استفاده از موتور مکانیکی تعبیه شده درون لنز به طور اتوماتیک و بسیار راحت تر و سریع تر انجام می شود. همچنین این دوربین ها قابلیت زوم و بزرگ نمایی در مرکز تصویر را نیز دارند. قابلیت تنظیم فوکوس اتوماتیک دوربین نیز می تواند در مواردی که لرزش های ناگهانی و اتفاقی رخ می دهد، تصویر در همه حالات صاف و بدون تاری دید به کاربر نشان دهد.


به طور کلی می توان قابلیت های این دوربین ها را به شکل زیر بیان کرد:

قابلیت چرخش لنز

تنظیم فاصله کانونی

زوم و بزرگ نمایی و فوکوس اتوماتیک


برای کنترل و هدایت این دوربین ها نیز می توانید از رابط های وب، اپلیکیشن دوربین روی گوشی تلفن همراه خود و ریموت کنترل های از راه دور استفاده کنید. 


برای مناطقی که حساسیت ان ها بالا است و نیاز به نظارتی همه جانبه و همه لحظه ای در تمامی اوقات دارند نیاز است تا از این نوع دوربین های مدار بسته با لنز موتورایز استفاده شود. زیرا می توانید بدون جا به جایی و تحرک داشتن اقدام به کنترل و چرخش لنز کنید. همچنین برای لحظاتی که نیاز به تشخیص چهره و از این دست مسائل امنیتی است، قابلیت تنظیم زاویه دید این لنز ها به کار می آید. زوم اپتیکال و بزرگ نمایی لنز نیز یکی دیگر از مزایای این دوربین ها به دوربین های بدون لنز است. البته اندازه زوم اپتیکال بسته به لنز مورد استفاده شما دارد.این قابلیت به شما کمک می کند تا در مواقع نیاز تصویر را بدون نیاز به تنظیم دستی، بزرگ کنید.